Witam wszystkich, propagatorów zdrowego stylu życia mających chęć zwiększyć swoja wiedze w zakresie suplementacji. Będę starał się systematycznie dzielić się z wami swoja wiedzą oraz doświadczeniem związanym z doborem oraz dawkowaniem suplementów 😊 Myślę , że patrząc na obecne czasy i ogrom „wiedzy” a bardziej informacji krążących w Internecie na ten temat, często niezweryfikowanych i nie mających poparcia w nauce warto poświecić kilka minut i zaglądać do nas, cyklicznie będę się tutaj pojawiały artykułu o takowej tematyce.
Rynek suplementów dynamicznie się rozwija, pojawia się coraz więcej firm oraz produktów. Coraz więcej z nas sięga po suplementy diety. Tylko czy robimy to świadomie?!, stosujemy odpowiednie spersonalizowane dawki czy raczej kierujemy się tym co jest modne popularne czy to co kolega nam poleci .
Na samym początku warto by przytoczyć definicje słowa, żeby zrozumieć jego zastosowanie.
Większość badaczy akceptuje określenie , które mówi nam, że:” suplement diety jako produkt stanowiący źródło skoncentrowanych składników odżywczych i innych składników o działaniu fizjologicznym”. Określenie wydaje się nam banalnie proste ale czy na pewno rozumiemy kiedy powinniśmy sięgać po suplementy?!
Pracując z ludźmi jako trener czy dietetyk często słyszę pytania: Mikołaj co brać?! Co przyspieszy cały proces, przybliży mnie do wymarzonego celu?! Zawsze wtedy wracam do definicji tego słowa starając się wytłumaczyć , że jest to dodatek do dobrze zbilansowanej i spersonalizowanej diety, stosujemy je przede wszystkim w przypadku, gdy z różnych powodów nie jest możliwe spożywanie zalecanych ilości składników witaminowych lub mineralnych w diecie!! Musimy oczywiście pamiętać , że obecnie rynek suplementów obfituje nie tylko w witaminy i minerały ale również w inne substancje wykazujące efekt odżywczy lub inny fizjologiczny np.: aminokwasy, kwasy tłuszczowe, błonnik czy ekstrakty ziołowe.
Dla tego suplementy traktujemy jako uzupełnienie naszego planu żywieniowego, brakujący element całej układanki!!
Nie powinniśmy pokładać zbyt dużej nadziei w efekty związane z ich stosowaniem jeśli nie dbamy o podstawy : dieta, trening, regeneracja tych czynników niczym nie zastąpimy ale po przez suplementacje jesteśmy w stanie uczynić nasz plan kompletnym.
W doborze suplementów warto kierować się działaniem przyczynowo – skutkowym w celu optymalizacji pracy naszego organizmu. Szukamy przyczyny zaburzenia homeostazy i po przez odpowiedni dobrane produkty oraz dawki ograniczamy negatywne skutki owych zaburzeń.
Chciałbym przytoczyć bardzo trafne słowa Niemieckiego lekarza, który badał wiele substancji szukając ich zastosowania w medycynie: „tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną..”
Trafne stwierdzenie pokazuje nam , że wszystko musi być dobrane personalnie pod niedobory żywieniowe najlepiej zdiagnozowane w wynikach laboratoryjnych, nic w nadmiarze w stosunku do naszych potrzeb nie będzie optymalnie wpływało na prace naszego organizmu. A przecież głównie nam na tym zależy żeby robić to co kochamy , cieszyć się zdrowiem, długowiecznością oraz estetyczna sylwetką.
Tyle tematem wstępu , mam nadzieje że udało mi się was zaciekawić tematyką suplementów i cyklicznie biedzimy się „spotykać” omawiając ten bardzo obszerny temat 😊
Autor: Mikołaj Szyszka
Kontakt: 501841178 Instagram: @mikolaj_trainhard_eatclean
Bibliografia:
„Suplementy diety a zdrowie” prof.dr hab. n. med. Mirosław Jarosz